Vairas
Kavaliauskas
Pranešėjo istorijai tirti Seime planuojama kurti komisiją, Seimo NSGK vadovas pritaria

pritariaPranešėjo istorijai tirti Seime planuojama skurti specialią komisiją, iniciatyvai linkęs pritarti šį klausimą trečiadienį nagrinėjusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas.

„Žinau, kad bręsta iniciatyva ir gali būti, kad rytoj jau bus renkami parašai specialiai Seimo tyrimų komisijai, ponas V. Bakas yra pagrindinis iniciatorius, aš manau, kad tai yra gera idėja, reikėtų paremti šitą komisiją, aš pats ją paremsiu“, – trečiadienį žurnalistams po komiteto posėdžio sakė L. Kasčiūnas.

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuva“ atstovas Vytautas Bakas BNS patvirtino, kad parengė nutarimo projektą dėl laikinosios tyrimo komisijos kūrimo, bet tekstas dar derinamas, o parašai gali būti pradėti rinkti ketvirtadienį.

Iniciatyva burti komisija kilo po to, kai šių metų pavasarį prokuratūra konstatavo, jog prieš ketverius metus pateiktas žvalgybos pareigūno pranešimas NSGK pirmininkui apie Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybės veiksmus išnagrinėtas netinkamai.

Seimo NSGK trečiadienį uždarame posėdyje išklausė Generalinės prokuratūros poziciją vertinant pranešėjo perduotą medžiagą, susijusią su VSD vadovų veiksmais tikrinant prezidento rinkimuose kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką.

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė žurnalistams sakė negalinti atskleisti prokuratūros pozicijos ir siūlymų, nes posėdis buvo uždaras, bet L. Kasčiūnas vėliau patvirtino, kad, prokurorų vertinimu, ankstesnis parlamentinis tyrimas nebuvo tinkamai atliktas.

„Generalinė prokuratūra konstatavo, kad 2020 metų pavasario atlikta parlamentinė kontrolė neatsako į visus klausimus, pranešėjas nebuvo tinkamai apklaustas, nebuvo apklausti kiti pranešėjo informacijoje pateikti asmenys, todėl atsakymai į klusimus reikalingi, klausimai lieka“, – kalbėjo NSGK vadovas.

L. Kasčiūnas teigė, kad sukūrus specialią komisiją joje kartu su ja galėtų dirbti žvalgybos kontrolierius Nortautas Statkus.

„Kadangi paveikslas tyrimo platus, reikia vertinti, koks VSD  dalyje galėtų būti žvalgybos kontrolieriaus vaidmuo, ir, jeigu bus sukurta komisija, mano požiūriu, būtų labai sveika ir naudinga, kad kontrolierius susėstų su ta komisija ir ekspertiškai bendradarbiautų“, – sakė L. Kasčiūnas.

Žvalgybos kontrolierius po komiteto posėdžio žurnalistams sakė lauksiantis Seimo sprendimų, o nuo jų priklausys, kiek ir kaip jis dalyvaus tyrime, ar pradės savo. 

„Aš visų pirma laukiu Seimo apsisprendimo, ar bus sukurta Seimo laikinoji komisija, ar NSGK priims sprendimą pats imtis pranešėjo istorijos tyrimo. Kadangi žvalgybos kontrolieriaus institucija savarankiška, jei matyčiau, kad yra naujų faktinių aplinkybių, jei jų būtų pateikta, tikrai svarstyčiau ir priimčiau sprendimą (pradėti tyrimą – BNS)“, – sakė N. Statkus.

Pranešėjo perduota medžiaga Seime buvo pradėta nagrinėti dar praėjusią kadenciją. 2019 metais VSD pareigūnas kreipėsi į tuometinį Seimo NSGK pirmininką V. Baką, apskųsdamas savo vadovus dėl galimai neteisėtos veiklos. 

Ši istorija aprašyta tyrimų žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“. Buvęs pareigūnas žurnalistams tvirtino, kad 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“. Jame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus G. Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.

Situaciją tada nagrinėjęs Seimo NSGK konstatavo, jog VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau paragino tokiose situacijose atsisakyti žodinių pavedimų.

Pranešėjas 2019 metais taip pat buvo kreipęsis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), po kelių dienų informacija perduota Generalinei prokuratūrai.

2020 metų sausį V. Bakas iš prokuratūros gavo atsakymą, kad STT šioje istorijoje „nenustatė nusikalstamų veikų ar tarnybinių nusižengimų“, tačiau atsakyme nebuvo parašyta, koks procesinis sprendimas priimtas – ar pradėti, ar atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, rašoma knygoje.

VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas tikino, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o R. Bridikis jam patvirtino, kas sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

BNS nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode