Lietuvos krepšinio federacija (LKF) ir „LIDL Lietuvos moksleivių krepšinio lyga“ (MKL) jau ne vienerius metus stengiasi kuo daugiau dėmesio skirti mergaičių krepšiniui. Organizuojamos specialios stovyklos, vyksta įvairūs turnyrai ir siekiama mergaites ne tik pritraukti, tačiau ir išlaikyti krepšinyje.
Tačiau mergaičių krepšinis susiduria ir su dar viena problema – tam tikruose miestuose tiesiog nėra mergaičių krepšinio komandų. LKF ėmėsi ieškoti būdų ir nuo šio sezono išbando naujovę, kai mergaitės gali ne tik kartu sportuoti, tačiau ir rungtyniauti kartu su berniukais MKL pirmenybėse.
„Praktika Europoje, kad mergaitės sportuoja su berniukais, taikoma jau labai seniai. Tai visiškai suprantama ir viskas gerai. Mes norime sudaryti sąlygas mergaitėms sportuoti su berniukais, ten kur nėra mergaičių grupių, – sakė LKF moterų krepšinio projektų vadovė Lina Brazdeikytė, kuri per savo krepšininkės karjerą žaidė Prancūzijoje, Belgijoje ir Ispanijoje.
„Tokia mintis kilo iš gerųjų pavyzdžių, kurie buvo taikomi krepšinyje visame pasaulyje, o mums juos reikėjo pritaikyti Lietuvoje, – Europos čempionei pritarė Lietuvos jaunimo rinktinių vyriausiasis treneris Rolandas Radvila. – Tai sėkminga sistema. Turime pavyzdį, kaip Belgija vyrų krepšinyje nėra dominuojanti jėga, tačiau moterų krepšinis yra aukštumoje“.
Pirmiausiai, mergaitėms ir berniukams buvo kartu leista varžytis projekte „JR. NBA Lietuva“, tiesa, ten mergaitės galėdavo būti keliais metais vyresnės.
„Mergaitės būdavo keliais metais vyresnės ir jos jau buvo per stiprus priešininkas berniukams. Galima sakyti, jog laimėdavo tos komandos, kurios turėdavo geresnes mergaites“, – prisiminė R.Radvila.
Šį sezoną MKL U12 čempionate varžosi vienodo amžiaus jaunieji krepšininkai.
„Yra stereotipas, kad berniukai gali sportuoti tik su berniukais, o mergaitės tik su mergaitėmis. Tai mes šiuo projektu norime parodyti, kad nėra jokių stereotipų, – kalbėjo L.Brazdeikytė. – Turime jau pirmųjų pavyzdžių, kaip U12 čempionatuose mergaitės rungtyniauja su berniukais, turime pavyzdžių, kaip 7-9 metų mergaitės treniruojasi su berniukais. Visi žaidžia kartu, bėgioja su krepšinio kamuoliu.“
Tačiau su šia Lietuvoje dar nedažna praktika, pirmiausiai, reikėjo susigyventi berniukų komandų treneriams.
„Ta mintis buvo brandinta ilgai, tačiau patys tai darome tik antrus metus, – šypsosi Kauno krepšinio mokyklos „Tornado“ treneris Donatas Mikulevičius. – Kažkaip anksčiau šią mintį vis stumdavau šalin, tačiau kolegų pastūmėtas sugebėjau pradėti ir šiuo metu pas mane sportuoja 3 mergaitės.“
„Man pačiam pradžioje buvo keista, kai prieš kelis metus į pirmas treniruotes atėjo mergaitė. Tiesiog, nemaniau, kad mergaitės ateis... Atėjo dvi mergaitės, tačiau viena jau po poros savaičių nustojo lankyti. Tačiau kita liko ir kartu jau dirbame ketverius metus“, – savo istoriją prisiminė Jurbarko KKSC treneris Povilas Valaitis.
Tačiau dabar treneriai vieningai sutaria, kad mergaitėms treniruotės su berniukais atnešė labai daug naudos, o jie patys išlygų jaunosioms krepšininkėms nedaro.
„Manau, kad tos mergaitės žaisdamos su berniukais gauna daugiau naudos nei žalos. Dvi mergaitės iš mūsų dar važiuoja ir žaidžia „Žalgirio“ krepšinio mokykloje, ten yra tvirtos starto pagrindo žaidėjos. Aš tik už tai, kad mergaitės galėtų jungtis prie berniukų komandų, – sakė P.Valaitis. – Treniruotėse mergaitėms tikrai nenuolaidžiauju, kartais pagalvoju, kad gal net per grubiai pasakau. Būna, kad mergaitės jautriai sureaguoja, tačiau pastabas girdi.“
„Pirma mergaitė atėjus buvo tokio „šustresnė“, tai labai greitai berniukus nugesino ir tada jau nebuvo jokių nesusipratimų, – juokėsi D.Mikulevičius. – Treniruočių procesas yra tas pats, nei vieni, nei kiti neturi kažkokių išskirtinių sąlygų, dirbame vienodai. Akcentuoju klaidas, žiūriu, padedu, tiek mergaitėms, tiek berniukams.“
„Mes turime pavyzdį, tai Santa Okockytė, kuri taip pat treniruotis pradėjo su berniukais, o dabar yra viena iš Lietuvos moterų rinktinės lyderių“, – puikų pavyzdį krepšinio treneriams turi LKF jaunimo rinktinių vyr. treneris R.Radvila.
Krepšinio specialistas pabrėžia, kad šiuo metu nei LKF, nei MKL negali versti mokyklų kartu leisti rungtyniauti berniukams ir mergaitėms, tačiau siekia, kad visiems būtų suteiktos vienodos sąlygos.
„Tai svarbus socialinis veiksnys, jeigu to miesto komanda neturi mergaičių komandos, tai joms belieka kompiuteris ir kiemas, – sakė R.Radvila. – Tačiau mes norime, kad jos sportuotų, žaistų krepšinį, norime jaunas mergaites sudominti šia sporto šaka. Galbūt tik kelios mergaitės užsikabins ir norės pasilikti ilgesnį laiką, tada jau prasidės trenerių darbas jas sudominti ir išlaikyti. Visų laukia kantrus darbas, nes bus ne viena, kuri paims ir numos ranka. Tačiau viena ar kita tikrai užsikabins ir čia turi puikų šansą būti pastebėtos. Mes negalime krepšinio mokyklų ir trenerių versti leisti kartu sportuoti mergaitėms ir berniukams. Tačiau norime, kad visiems būtų suteiktos galimybės treniruotis ir žaisti. Stengiamės būti geranoriški.“
Vilnius, gegužės 21 d. (BNS).
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.