Nuo šiandien kiekvienas Lietuvos naujagimis gaus lauknešėlį, kuris padės žengti pirmuosius skaitymo patirties žingsnius. Tarptautine patirtimi paremtas ankstyvojo skaitymo projektas „Knygų startas“, pernai išbandytas Vilniaus apskrityje, tampa nacionalinis ir yra pirmas ir vienintelis tokio masto ankstyvojo skaitymo skatinimo projektas Lietuvoje.
Lietuvos ligoninių gimdymo skyriuose gimdyvėms dalijamus lauknešėlius sudaro Indrės Zalieckienės knygelė „Kapt kapt kapt“, atitinkanti 0–3 metų vaikų galimybes ir poreikius, Nacionalinės bibliotekos skaitymo specialistų parengti patarimai tėvams, kaip skaityti su vaiku, spalvingi skirtukai ir pirmasis skaitytojo pažymėjimas. Visos priemonės pateikiamos specialioje „Knygų starto“ kuprinėlėje.
Pagrindinis projekto tikslas – užauginti Lietuvoje pirmą kartą vaikų, kurių skaitymo patirtis prasideda nuo pat pirmų dienų, kartu skatinant skaitymą šeimoje ir padedant jauniems tėvams įsisąmoninti ankstyvojo skaitymo svarbą ir suteikiant jiems reikalingų priemonių ir žinių. Tai atspindi ir projekto šūkis: „Su kiekviena knyga – ūgteli karta!“
Projektą įgyvendina Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Projekto globėja – ponia Diana Nausėdienė.
„Kiekviena knyga – atskiras pasaulis, o jų visuma yra visata, į kurią padeda įžengti pirmasis ugdytojas. Skaitydami knygų visatoje atrandame mintis, plečiame mikropasaulius ir kuriame save. Augame ir dalijamės mintimis tam, kad augtų pasaulio gėrio ir kultūros lobynas.
Skaitydami pirmąją knygą naujagimiui, vertingą literatūrą vaikams, ateities kartoms dovanojame sielos augimo sparnus. Ankstyvojo skaitymo patirtys lyg kosminis laivas drąsioms mūsų mažylių odisėjoms: padeda formuoti žmogiškąjį ryšį, bendravimo įgūdžius, lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir kartu kuria nepaprastai taurų ryšį su žiniomis, smalsumu pažinti ir sužinoti. Čia tėvelių dėmesys, rūpestis ir kantrybė – nepakeičiami: skaitykime daug, skaitykime garsiai, skaitykime vieni kitiems“, – kviečia projekto globėja D. Nausėdienė.
Kultūros ministras Simonas Kairys mano, kad įsitvėrus mamos ar tėčio rankos drąsiau žengti pirmuosius žingsnius ir po gimtuosius namus, ir po knygų pasaulį: „Drauge su vaiku praleistas laikas skaitant, tyrinėjant iliustracijas – vienos prasmingiausių ir turiningiausių valandų, kurios dažnam išauga į visą gyvenimą trunkančią meilę literatūrai. Kviečiu tėvus kuo anksčiau su vaikais leistis į keliones knygų puslapiais, nes čia slypi ir pasakų stebuklai, ir kūrybingumo mokykla, ir fundamentalios vertybės.“
„Tyrimais pagrįsta, kad šešiamečio vaiko, kuriam nebuvo garsiai skaityta kūdikystėje, žodyną vidutiniškai sudaro vos 7 tūkst. žodžių, o garsiai skaitomų knygų klausiusio vaiko žodynas siekia net 17 tūkst. žodžių. Šaunūs tėvai, kurie nebijo žaisti, įsijausti į skaitomą tekstą, imituoti veikėjus, keisti balsą, intonaciją. Mažyliams tai tikrai patinka. Šis projektas – labai gera proga strateginiams ėjimams, kartu tai ir galimybė atskleisti visuomenei knygų skaitymo potencialą. Visais atvejais tokios akcijos, iniciatyvos yra pozityvios“, – įsitikinęs Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas.
Kodėl ankstyvasis skaitymas yra toks svarbus? Neurologiniu požiūriu pirmi treji vaiko gyvenimo metai yra ypač svarbūs jo raidai. Šiuo laikotarpiu smegenys ima pratintis prie kalbos. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad žmogus galėtų labiau atskleisti savo potencialą, nuo pirmųjų dienų jis turi augti kuo turtingesnėje kalbinėje aplinkoje. Skaitymas – vienas iš būdų šią aplinką kokybiškai praturtinti. Jis lavina vaiko gebėjimus aiškiai reikšti mintis, treniruoja mąstymą, atmintį ir vaizduotę, moko sutelkti dėmesį, skatina kūrybiškumą ir dar begalę kitų nepaprastai svarbių įgūdžių. Todėl ypač svarbu vaikus su knyga ir skaitymu supažindinti jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų.
Daugiau informacijos apie projektą
Kultūros ministerijos nuotrauka